LIETUVA

Lietuvos kino operatorių apdovanojimai „Ąžuolas 2017“ – jau po savaitės

Aštuntieji Lietuvos kino operatorių asociacijos (LAC) organizuojami apdovanojimai „Ąžuolas“ vyks gegužės 29 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje. Ceremonijos metu bus įteikta „Ąžuolo“ statulėlė geriausiam metų kino operatoriui, „Gilė“ – geriausiam metų jaunajam kino operatoriui, paskelbtas apdovanojimas už kūrybinius gyvenimo pasiekimus bei operatorių dėkingumo prizas. Artėjant ceremonijai kviečiame susipažinti su laureatus renkančios komisijos nariais.
 
„Apdovanojimų komisija pasitarusi nusprendė tarp šių metų nominantų įtraukti po ketvirtąjį „Ąžuolo“ ir „Gilės“ kandidatą. Sveikinu kolegas ir laukiu kino bendruomenės įteikimo ceremonijoje, vėl sugrįžusioje į Šv. Kotrynos bažnyčią“, – sakė Lietuvos kino operatorių asociacijos pirmininkas Simonas Glinskis.
 
Komisijos sprendimu tarp „Ąžuolo“ už metų geriausią kino operatoriaus darbą nominantų įtraukiamas operatorius Saulius Lukoševičius (LAC narys, filmas „Ateljė „Rojaus drabužiai“, rež. Albina Griniūtė). Tarp „Gilės“ nominantų už metų geriausią jaunojo kino operatoriaus darbą – operatorius Nojus Drąsutis (filmas „Žemė“, rež. Tadas Šlajus).
 
Garbingą tarptautinę šių metų apdovanojimų komisiją sudaro penki nariai: režisierius Gytis Lukšas, režisierius ir operatorius Kornelijus Matuzevičius, kino kritikė Neringa Kažukauskaitė, operatoriai Vilius Mačiulskis ir Klausas Fuxjägeris.
 
Kino režisieriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, ilgamečio Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininko Gyčio Lukšo kūrybinis kelias tęsiasi daugiau nei keturis dešimtmečius. Režisierius yra sukūręs daugiau kaip dešimt gerai žinomų filmų pagal lietuvių literatūros klasiką – „Mano vaikystės ruduo“, „Vasara baigiasi rudenį“, „Mėnulio Lietuva“, „Duburys“.
 
Kino režisierius ir operatorius Kornelijus Matuzevičius yra nufilmavęs daugiau nei 70 dokumentinių filmų, tarp jų – lietuviškos dokumentikos klasika tapusias režisieriaus Henriko Šablevičiaus juostas „Kelionė ūkų lankomis“, „Apolinaras“, „Žiniuonė“ ir daugelį kitų. Už operatoriaus darbą šiuose filmuose K. Matuzevičius apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Matuzevičius taip pat pelnė Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimą už kūrybinius gyvenimo pasiekimus. Kūrėjas kartu su žmona Diana Matuzevičiene režisuoja filmus („Iliuzijos“, „Šičionykštė“, „Horizontai arba gyvenimas luvruose“ ir kt.).
 
Komisijos narė kino kritikė Neringa Kažukauskaitė skelbia straipsnius svarbiausiuose kultūros savaitraščiuose ir žurnaluose: „7 meno dienos“, „Kultūros barai“, „Kinas“, „Literatūra ir menas“, „Naujasis Židinys – Aidai“, „Nemunas“ ir kt. Kino kritikė yra knygų serijos „Trumpa kino istorija“ bendraautorė, įvairių kino projektų, edukacinių programų sumanytoja ir dalyvė.
 
Filmus konkursui rinkęs ir vertinęs operatorius Vilius Mačiulskis baigė Maskvos kinematografijos institutą, yra Lietuvos operatorių asociacijos narys, jau daugelį metų dirba kine, kuria eksperimentinius filmus, muzikinius klipus, reklamas.
 
Garsiojoje Prahos kino mokykloje FAMU studijavęs operatorius Klausas Fuxjägeris daugiau nei du dešimtmečius dirba tiek Holivudo produkcijos projektuose, tiek autoriniame kine, tiek reklamos versle. Už savo darbą operatorius yra pelnęs ne vieną apdovanojimą.
 
Komisijos darbas vyksta dviem etapais. Pirmajame žiuri nariai iš pateiktų filmų atrinko nominantus, o antrajame — išrinks geriausius operatorių darbus. „Ąžuolas 2017“ ceremonija vyks gegužės 29 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje. Šventė tęsis Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemelyje.
 
„Ąžuolas 2017“ apdovanojimų nominantai
 
„Ąžuolas“ už metų geriausią kino operatoriaus darbą:
– Audrius Kemežys (LAC narys, filmas „Moteris ir ledynas“, rež. Audrius Stonys)
– Kristina Sereikaitė (filmas „Šaltos ausys“, rež. Linas Mikuta)
– Linas Dabriška (LAC narys, filmas „Šventasis“, rež. Andrius Blaževičius)
– Saulius Lukoševičius (filmas „Ateljė „Rojaus drabužiai“, rež. Albina Griniūtė)
„Gilė“ už metų geriausią jaunojo kino operatoriaus darbą:
– Linas Žiūra (filmas „Gyvenimas yra gražus ir niekada nesibaigia“, rež. Saulė Bliuvaitė)
– Zbigniev Bartoševič (filmas „Šaknys karčios“, rež. Domas Petronis)
– Jevgenij Tichonov (filmas „Šimtą kartų tvirtesni nei plienas“, rež. Jevgenij Tichonov)
– Nojus Drąsutis (filmas „Žemė“, rež. Tadas Šlajus)
 
 
Daugiau informacijos apie apdovanojimus: http://lac.lt
 
 
Nuotraukų autorius: Vytautas Juozėnas
 
 
LAC informacija